Hyppää sisältöön

Suomen Hippoksen hallituksen kokoustiedote 10.4.2025  

Hippos-logo

Suomen Hippoksen hallituksen huhtikuun kokouksessa jatkettiin uuden yhteisyrityksen valmistelua ja hevosalan rakenteiden uudistamiskeskustelua. Samassa yhteydessä hallitus keskusteli pitkään myös hevospelaamisen tilanteesta Suomessa.  

”Veikkauksen tämänhetkiset toimet koskien kansainvälistä hevospelaamista vahingoittavat myös kotimaisen raviurheilun mainetta ja ovat täten yhteistyömme hengen vastaisia. Olemme puolestamme pahoillamme myös hevospelaajien ja kaikkien raviurheilun ystävien puolesta ja ymmärrämme pelaajien turhautumisen tämänhetkisiin peliyhtiön päätöksiin. Tilanne on ratkaistava, sillä suurin häviäjä on suomalainen raviurheilu”, hallituksen puheenjohtaja Antti Lehtisalo viestittää. 

Samassa keskustelussa todettiin, että Hippoksen hallitukselle on tullut palautetta 1.4. ravikilpailuiden lähetysten uudistamisesta sekä teknisen toteutuksen että sisällön osalta. Myös lähetysuudistuksen läpiviennin onnistumista hallitus pitää tärkeänä.  

”Ymmärrämme, että uusilla tuotantoyhtiöillä on ollut hyvin lyhyt aika valmistautua näin merkittävän, päivittäisen ravilähetyksen toteuttamiseen. Hippos edellyttää lähetysten haasteiden pikaista korjaamista, jotta suomalaiselle raviurheilulle luvattu laatutaso saavutetaan”, Lehtisalo jatkaa. 

Lisäksi hallitus keskusteli uuden rahapelilain tilanteesta, joka on parhaillaan eduskunnan käsittelyssä. Eduskunnan tavoitteena on saada käsittely valmiiksi ennen kesäkautta ja eri valiokuntien kuulemiset ovat käynnissä. Suomen Hippos kertoi oman näkemyksensä viimeksi maa- ja metsätalousvaliokunnassa tiistaina 8.4.2025. 

Kilpailukielto, Valde Baltzar 
Valde Baltzar määrättiin Killerillä 9.2.2025 kilpailukieltoon toistaiseksi epäurheilijamaisesta käytöksestä. Hallitus vahvisti sääntö- ja lisenssivaliokunnan esityksen mukaisesti Valde Baltzarille vuoden (9.2.2025–8.2.2026) kilpailukiellon. Valiokunnan perustelun mukaan Baltzarin toiminta Jyväskylässä osoitti täydellistä välinpitämättömyyttä sääntöjä ja järjestelmää sekä toimihenkilöiden ja kanssakilpailijoiden turvallisuutta kohtaan.  

Muut asiat kokouksesta 
Hallitus vahvisti kokouksessaan sääolosuhteiden vuoksi maaliskuussa peruttujen ravien korvaaviksi päivämääriksi Ouluun perjantain 2.5. ja Tornioon perjantain 22.8.  

Hallitus totesi kokouksessaan Kuhmon Hevosystävät ry eronneeksi Suomen Hippoksen jäsenyydestä toiminnan loppumisen johdosta. Hallitus keskusteli lisäksi Hippoksen henkilökunnan työtyytyväisyyden kehittymisestä positiiviseen suuntaan sekä muutoksessa mahdollisesti tarvittavien lisäresurssien arvioimisesta osana johtoryhmän ja hallituksen kevään strategiatyöskentelyä. Lisäksi hallitus sai kokouksessa tilannekatsauksen Hippoksen aluetilaisuuksien keskusteluista sekä myynti- ja markkinointiyhtiön valmistelun ja Kuninkuusravien järjestämisen etenemisestä.   

Seuraava hallituksen kokous järjestetään tiistaina 6.5. 

Suomen Hippoksen hallituksen puolesta,
Puheenjohtaja Antti Lehtisalo, p. 040 521 8243
Toimitusjohtaja Minna Mäenpää, p. 040 511 2067